VAŠE NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Úvodní stránka > Informace > Nejčastější dotazy

Odpovědi na Vaše nejčastější dotazy k pronájmu obytného vozu.

CO SI VZÍT S SEBOU

S sebou je třeba si vzít ložní prádlo, vybavení kuchyňky (talíře, příbory, kastrolky apod.), hygienické potřeby (mýdlo, ručníky, klasický toaletní papír), ruční vysavač.

Obytný vůz obsahuje ostatní potřebné vybavení, ať už se jedná o elektrické propojky, hadice na vodu, konev, nájezdové vyrovnávací klíny, malý venkovní stolek, židličky, chemie do WC a toaletní papír, který je určen pouze pro použití do chemického WC.

S sebou doporučujeme také například tablet či mp3. V autě je televize se satelitem, kde jsou zahrnuty české programy (za jízdy je z technických důvodů nefunkční).

Auto má svoji originální navigaci, ovšem doporučujeme kombinovat s online navigací (např. WAZE apod.).

Obytné auto je pro Vás připraveno čisté a stejně tak se i vrací. Důkladný úklid zabere něco přes dvě hodiny a je třeba s tím počítat.

Pokud jste si k pronájmu zvolili příplatkový tarif VIP, můžete dojet pouze s osobními věcmi. Potřebné věci, jako je čisté ložní prádlo, ručníky, kuchyňské vybavení a také závěrečný úklid, jsou zahrnuty v tomto balíčku. Je třeba pouze vylít septik z chemického WC.

VYBAVENÍ VOZU

– držák na 4 kola
– markýza 4 m
– stolek, židličky
– lůžko 2×2
– satelit, televize
– navigace
– solární panel
– nádrž na čistou vodu 120l
– dvojitá vnitřní baterie
– větší výkon motoru
– sprcha

– termostatické topení
– automatický bojler
– lednice s mrazákem
– plynový sporák (3 plotýnky)
– motorová klimatizace
– ventilátor in/out na nástavbě
– tempomat
– dálkový centrál
– el. okna a zrcátka
– couvací kamera

– palubní počítač
– rádio
– CD a DVD přehrávač
– vstupy USB, AUX
– bluetooth, handsfree
– sprcha, umyvadlo, dřez
– zadní stabilizační nohy
– LED denní svícení
– bezpečný plynový regulátor
– interiérové osvětlení

SPOTŘEBIČE VE VOZE, VÝDRŽ BATERIE, VODY A PLYNU

ELEKTŘINA

Obytné auto je soběstačné, všechny přístroje a spotřebiče je možné udržovat v provozu i v případě, že nejste připojeni na el. síť. Při běžném používání vozu u elektřiny i díky solárním panelům nedojde k vyčerpání.

Připojíte-li se na síť, zásuvky 230W budou též funkční a lze na ně připojit například rychlovarnou konvici.

PLYN

Ve voze jsou dvě integrované plynové bomby, do kterých se na čerpací stanici doplňuje LPG (stejně jako do osobního automobilu). Při běžném používání by měly bomby vydržet minimálně 3 týdny.

VODA

Plná nádrž při úspoře vydrží i 4 dny, ovšem záleží na frekvenci sprchování, umývání nádobí apod.
Obecně nádrž na vodu vydrží dva dny, pak je třeba vodu dotankovat.
Odpadní nádrž má kapacitu cca 100 l vody, vyprazdňuje se na k tomu určených místech. Obecně v zemích, jako je Rakousko, Bavorsko apod. doporučujeme opatrnost s vyléváním vody do kanálů, místní to neradi vidí. Vodu lze vylít na dálničních odpočívadlech, kde jsou pro tento účel zřízena speciální místa. V kempech a podobných místech taková místa vždy najdete.
Chemické WC se vylévá do speciálních výlevek (nachází se ve všech kempech) nebo v nutnosti do klasického WC (jen je třeba počítat s tím, že můžete kolem sebe pošpinit mísu WC). WC je třeba po vylití ještě vymýt – napustíte trochu vodu, protřepete a opět vylijete.
Před samotným použitím WC je třeba nalít do nádržky vodu a chemii, pak teprve lze WC plně používat.

BĚHEM JÍZDY

Auto je vhodné pro 4 osoby, všechny osoby musí být během jízdy připoutané a sedět na určených místech. Je zakázáno se za jízdy jakkoli pohybovat po voze a zdržovat se na jiných místech, než k tomu určených.

Všechna okna, včetně střešních, musí být při jízdě dokonale uzavřena a z bezpečnostních důvodů musí být zavřená plynová lahev.

KDE A JAK NOCOVAT

Nocování na osamocených místech nedoporučujeme! Mohou Vás překvapit nezvaní hosté. Doporučujeme nocovat pouze v hlídaných kempech, popřípadě na čerpacích stanicích na dálnici (ale pouze jednu noc, pak je třeba pokračovat dále v cestě).

Volné kempování a přístup k němu je v každé konkrétní zemi různý:

Slovensko – volné kempování je v pořádku, jen je třeba dát pozor na nezvané hosty
Rakousko – pozor na soukromé pozemky a zákazové značky, doporučujeme využít spíše kemp nebo Stellplatz (místo pro stání obytných vozů)
Polsko – z důvodu bezpečnosti doporučujeme využít kempy
Německo – totéž co Rakousko, liší se ale přístupem podle dané spolkové země
Slovinsko – volné kempování je v pořádku, jen pozor na soukromé pozemky
Itálie – zde platí, že čím jižněji, tím nebezpečněji. Důrazně upozorňujeme na nutnost využití kempů, obytné vozy se zde opravdu hodně vykrádají, pro sever Itálie platí doporučení jako v Rakousku
Chorvatsko – zde je pobyt v obytném vozu asi nejspeciálnější. S nadsázkou lze uvést pravidlo, že kempování „nadivoko“ představuje zločin na úrovni vraždy. Tady opravdu pozor, místní policie po Vás může chtít dokladovat celý pobyt v zemi a také to, kde jste nocovali. Pokud přenocujete na dálnici, pečlivě si schovávejte si lístky z mýtných bran, kde jsou uvedeny časy nájezdu a výjezdu z dálnice. Na ostatní nocování doporučujeme využít kempy, kde opět doporučujeme uschování dokladů.

POPLATKY NA DÁLNICI

Rakousko – Stejné, jako osobní auto.
Slovensko – Dle TP, zpravidla jako osobní auto.
Itálie – Dle mýtných bran.
Slovinsko – Stejné, jako osobní auto. Jen pozor, kombi zde představuje dodávky do 3,5t, cena je jednou taková. Pro obytné vozy platí to, co pro osobní auta (aktuálně 7 dní /15 Euro)

ZVÍŘATA

V obytném vozu je zakázané přechovávat a převážet jakékoli zvíře.